Poprad 14. augusta (TASR) - Horská záchranná služba (HZS) zasahovala od začiatku roka v slovenských horstvách 368-krát, z toho 63 razy po nadobudnutí účinnosti novely zákona o HZS, teda po spoplatnení jej výkonov.
Riaditeľ HZS Jozef Janiga na dnešnej tlačovej besede v Poprade zhodnotil júlové skúsenosti záchranárov. HZS \"zasahovala 44-krát, zachraňovala 51 osôb, z toho v štyridsiatich prípadoch išlo o zásahy v zmysle zákona o HZS a v štyroch o zásahy v rámci integrovaného záchranného systému. V praxi to znamená, že v týchto štyroch prípadoch sa od postihnutých nevymáhali náklady spojené s výkonom záchrannej alebo pátracej akcie\". Až 46 percent osôb, ktorým pomáhali v zmysle zákona o HZS, bolo podľa Janigu poistených.
Spresnil, že v porovnaní s vlaňajškom je menej úrazov predovšetkým v Západných Tatrách a Slovenskom raji, ale častejšie museli záchranári zasahovať v Malej Fatre. V slovenských horách prišlo o život od začiatku roka deväť ľudí.
Na otázku TASR o finančnej náročnosti jednotlivých zásahov riaditeľ uviedol, že \"najviac prípadov - 26 bolo v rozsahu do 4500 Sk, dvanásť bolo stredne náročných od 5000 do 20 tisíc Sk a štyri si vyžiadali viac ako sto tisíc korún, z toho v jednom prípade išlo o pátranie a v troch bola nasadená letecká technika\".
Janiga doplnil, že celkové náklady dosiahli milión 109 tisíc korún, z toho pohľadávky HZS sú 806 tisíc korún. Vyše 510 tisíc korún je už uhradených. Problémy s uznaním pohľadávok sa podľa neho nevyskytli a záchranári sa nestretli ani s prípadom, aby postihnutý nahlásil falošné údaje.
Na margo platnej legislatívy riaditeľ HZS uviedol, že treba bližšie špecifikovať pojem horská oblasť.
V prípade nešťastia v horách môžu ľudia zavolať na európske číslo 112, na tiesňové čísla, 150, 155, 158, HZS na číslo 18 300 alebo Leteckú záchrannú zdravotnú službu na číslo 18 155. \"Je úplne jedno, kam sa návštevník dovolá, na základe rozhodovacích algoritmov sa určí, ktorej zložke konkrétny prípad prislúcha a bude nasadená samostatne alebo v súčinnosti s inou zložkou\", vysvetlil postup Janiga.
Dodal, že na Kysuciach či v ďalších odľahlých osadách, kam nemôže sanitka a zasahuje tam HZS, deje sa to v rámci integrovaného záchranného systému, a teda náklady za výkony HZS sa neuhrádzajú.
0